Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
i_semestr.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
02.01.2020
Размер:
1.1 Mб
Скачать
  1. Підбиття підсумків уроку.

*Бесіда.

  • Які речення називаються складними?

  • Скільки граматичних основ, тобто скільки простих речень може бути у складному реченні?

  • Як пов’язані між собою прості речення у складному?

  • Як інтонуються складні речення?

  • Якими сполучниками можуть з’єднуватися прості речення у складному?

  • Які розділові знаки ставляться між частинами складного речення?

* Навчальний диктант. У кожному з речень підкреслити граматичну основу. Вказати складні речення.

Ми йдемо через сінокіс, і темніє над нами небо. Дзвенить земля, а я слухаю. Слухаю небо, слухаю землю і слухаю дідову мову. І в серце моє вливається якась незрима сила, що на віки вічні прив’яже вона мене до цієї землі, до співучої тихої мови.

Чим густіша паморозь падала на дідову голову, тим більше він любив мене і щедріше розкривав свою душевну скарбницю. (За В.Симоненком; 63 сл.)

VІ. Домашнє завдання. § 12, вправа 228 або творча робота: скласти текст (обсяг - 6-8 речень) на тему “Прощання з осінню”, використавши в ньому 3-5 складних речень. Роботу записати, у кожному з речень підкреслити граматичну основу.

Дата:________________

Урок № 40

Тема: Складні речення з безсполучниковим і сполучниковим зв’язком. Тематичне тестування (тема «Складне речення»).

Мета: систематизувати й узагальнити знання учнів про складне речення, формувати вміння правильно інтонувати складні речення, вживати розділові знаки в складних реченнях, креслити їхні схеми й робити синтаксичний розбір; з’ясувати рівень засвоєння знань та сформованості вмінь з теми «Складні речення»; виховувати пошану до волелюбності, мужності, незламності українського козацтва; формувати навички роботи з таблицею, розвивати логічне мислення, вміння співставляти й узагальнювати, використовувати здобуті теоретичні знання на практиці, розвивати культуру усного й писемного мовлення.

Тип уроку: комбінований урок (систематизація та узагальнення вивченого; перевірка та облік якості засвоєних знань і вмінь).

Обладнання: таблиця.

Хід уроку

І. Повідомлення теми і мети уроку.

ІІ. Аналіз вивченого з метою узагальнення. Робота над висновком.

*Опрацювання таблиці.

Види речень за будовою

Просте

Складне

Має одну граматичну основу.

Складається з двох або більше простих речень, об’єднаних за змістом та інтонацією. Отже, має дві або більше граматичні основи. Прості речення у складному поєднуються як за допомогою сполучників (сполучних слів), так і без них.

Воля дорожча за життя. (Нар.творч.)

Життя не має ціни, а воля дорожча за життя.

Треба бути поганим громадянином, щоб стати зразковим рабом. Заспівай мені пісню народу, і я скажу, чи має він свободу. (Нар.творч.)

ІІІ. Виконання вправ на застосування узагальнювальних правил.

* З кожної пари простих речень утворити складне (усно). Записати одне з утворених складних речень, пояснити розділові знаки в ньому. Накреслити схему речення.

  1. Справжній запорожець завжди дивився похмуро. Сторонніх він зустрічав спочатку непривітно.

  2. Проходив час. Козак лагіднішав.

  3. Пізніше мандрівники писали про запорожців багато гарного. Козаки виявлялися гостинними й веселими людьми. (За Д. Яворницьким)

*Робота з підручником. Виконання вправи 230 (усно).

* Диктант із коментуванням. Зробити усний синтаксичний розбір указаного вчителем речення.

І. Січ – мати, а Великий Луг – батько. Якщо хтось любить піч, то йому ворог Січ. Де є бої, там є і герої. Вижени ворога сьогодні, бо завтра він тобі нашкодить. Буде й булава, якщо є голова. То не козак, якщо він не думає отаманом бути. Де є розум і любов, там не ллється людська кров.

Народна творчість.

ІІ. Вже облетів весняний цвіт, і літо вже минуло, і тихий осені привіт хвилює серце чуле. Шумить дерев журливий світ, але то там, то там жовтавий лист спадає з віт, прощається з життям. Листя слухає вітру зітхання і згортає свої прапори, на покірну красу умирання сонце дивиться сумно згори…

З тв. В.Сосюри.

ІІІ. Є в світі слово, перед яким усі народи низько схиляють голови. Це слово - Мати. Коротке це слово, але які глибини скарбів воно містить у собі!

Кожна людина і кожний народ мають свої святощі. До цих святощів зараховуємо пошану до матері, адже вона дала нам життя, виростила й виховала.

З журналу.

ІV. Проведення тематичного контролю1.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]