Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
251-401.doc
Скачиваний:
6
Добавлен:
23.11.2019
Размер:
2.53 Mб
Скачать

10.4. Передвісники родів та їх клінічні ознаки

У вагітних самок незадовго до настання родів проявляються характерні клінічн: ознаки або симптомокомплекс, на підставі якого можна прогнозувати приблизно по­чаток родового процесу, але встановити точно цей час практично не можливо. У са­мок різних видів тварин вищезгаданий симптомокомплекс має свої особливості.

Кобила. В кінці вагітності спостерігається набряк і гіперемія статевих губ, за­падають крижі (чітко спостерігається западина поміж основою хвоста і сідничними горбами) і з'являється незначний набряк живота. Добре помітний набряк спостеріга­ється у кобил, які мали недостатню кількість прогулянок і активного моціону. Поря-з цими ознаками, відбувається помітне звисання живота під тиском плода на розпу­шені і м'які черевні стінки. Приблизно за 5-7 діб до родів молочна залоза кобили наповнюється молозивом, яке навколо отворів дійкових каналів засихає у вигляді ян­тарних крапель. Зменшення довжини шийки матки, яке виявляють при ректальному дослідженні кобил, свідчить про початок її розкриття. Короткочасним у кобил бува? розрідження густого слизового корка шийки матки і його витікання за межі вульви у вигляді ниток тягучого слизу.

Корова. В кінці вагітності спостерігається звисання живота, особливо у тварин } неодноразовими родами. За 12-36 годин до початку виведення плода таз корови пе­ретворюється із "звичайного" в "родовий" за рахунок розслаблення його зв'язково: системи (зв'язки таза стають розпушеними і збільшуються на 1/3 - 1/4 їх довжини і Сідничо-крижова зв'язка, яка до родів при натискуванні на неї в ділянці підхвосто-вої складки пальпується у вигляді міцного непіддатливого тяжу, безпосередньо пере; родами розслаблюється і її можна охопити пальцями та відтягнути на бік, легко змі­щуючи; в окремих випадках її контури згладжуються настільки, що вона взагалі не промацується. Западини між основою хвоста і сідничними горбами виразно збільшу­ються ("западання крижа").

Іноді у окремих тварин зв'язки таза розслаблюються лише перед самим початком родів, або, навпаки, за 2-3 тижні до їх початку. Статеві губи збільшуються і набряка­ють, шкіра їх стає гладенькою і гіперемованою, складки розправляються.

За 1-2 доби до родів густий слизовий корок шийки матки та густий липучий слиз піхви розріджуються і виділяються за межі вульви у вигляді "поводків" чи тяжів в'яз­кого слизу, які звисають із зовнішніх статевих органів. Інколи аналогічна ситуація ) 30—40 % корів може спостерігатися в кінці четвертого або на п'ятому місяці вагіт­ності, що більшістю авторів пояснюється різкими перебудовами і змінами в гормо­нальній системі самок, а точніше, включенням у систему гормоногенезу сформоване: плаценти. Малодосвідчені тваринники сприймають такі ознаки за прояви статевого циклу і навіть проводять осіменіння таких тварин, викликаючи аборт.

За 2-3 доби до родів, інколи й раніше, а в деяких випадках під час або навіть після родів вим'я наповнюється молозивом.

В останній місяць тільності корів простежується тенденція до незначного підви­щення загальної температури, але за 10-50 годин до початку родового процесу темпе-

322

- з опогія родів

пура тіла тварини може знижуватись на 0,4-1,2 °С; за 2-3 години до початку родів

: меншується довжина шийки матки, що можна виявити при ректальному дослідженні.

За 1-2 доби до родів наступають відповідні зміни і в поведінці тварини: вини-

• •>: занепокоєння, вона оглядається на живіт, переступає з ноги на ногу, часто лягає і

зстає з підлоги, мукає, у неї знижується апетит, з'являється спрага.

Коза і вівця. За 3-4 тижні до родів починає збільшуватися вим'я, в останні 1-3 і з і перед родами воно набрякає. Молозиво у молочній залозі з'являється за 1-2 доби, ік найчастіше- безпосередньо перед родами, за 1-2 доби до окоту таз перетворю­йся на"родовий".

За 3—4 доби до родів спостерігається гіперемія та припухання вульви, розріджен--:ч слизового корка вагітності (пускання повідків); за 12-24 години до окоту кози чи їізці стають занепокоєними, часто гребуть підстилку, оглядаються на живіт, відмов­ляються від корму і жалібно мекають.

Свиноматка. У свині в кінці поросності відмічається висока ступінь звисання -•;:вота. За 10-12 годин до початку родів її таз перетворюється із звичайного в родо-е:--:й за рахунок розслаблення крижово-сідничних зв'язок, втрачаючи випученість та круглість крупа у ділянці сідничних горбів. Зовнішні статеві органи піддаються гі­перемії і набрякають. За 1-2 доби до виведення плодів у свині розкривається шийка гстки, а густий слизовий корок, який її закривав під час вагітності, розріджується і :;ггікає за межі вульви у вигляді ниток тягучого слизу. За 24^48 годин до початку ро-пв у молочних залозах з'являється молозиво, у свиноматок, які мають світлу шкіру, Еісімічається почервоніння молочної залози.

Приблизно за добу, особливо за 6-12 годин до родів, проявляється так званий "ін-линкт" наближення родів - свиноматка часто лягає і встає, риє підстилку, переносить і роті, підготовлюючи у певному місці станка "гніздо".

Сука. У цих тварин помічається теж обвисання живота, розслаблення тазових крижових зв'язок, набряклість статевих губ і готування в затишному місці гнізда. ке характерною ознакою в кінці вагітності є зниження температури тіла. Воно по­гається поступово, переважно за 2-3 дні до настання родів, але в окремих випадках : ниження температури буває раптове. Проте завжди температура тіла за 24 години до -:астання родів досягає субнормальні межі (нижче 37 °С). Якщо врахувати, що в здо-: вих собак нормальна температура коливається між 38-39 °С, то температура падає ■ 1-2 °С. З настанням потуг температура тіла швидко підвищується до норми.

Кішка. За тиждень до родів кішка починає часто вилизувати себе, особливо ді-

^:-:ку живота і зовнішніх статевих органів. Вона стає дуже роздратованою, а інколи й

агресивною, особливо в присутності сторонніх осіб, шукає місця схованки для обла-

лгтування свого гнізда, яким можуть бути шафи, темні місця, скриньки та інші меблі,

ге накопичений одяг або взуття, "перериває" господарське ліжко або диван, риє гніздо

і саду чи допоміжних будівлях, в тому числі й сусідських, стає сильно збудженою.

За 10-30 годин до родів таз кішки перетворюється в "родовий". За 3-5 діб до родів

аьва набрякає і збільшується. За 2-3 доби густий слизовий корок шийки матки роз-

323

» :

' «» '"

Розділ 10

ріджується і витікає за межі статевої щілини, пакети молочних залоз збільшуються і набрякають, в них з'являється молозиво.

За 15^40 годин до родів загальна температура тіла знижується на 0,4-1,2 °С.

Кролиця. За 1-3 доби до родів кролиця стає збудженою, бігає по клітці, висмикує на животі і грудях свій пух і готує "гніздо для родів". Апетит знижується, з'являються ознаки спраги. За 1-2 доби до родів пакети молочних залоз збільшуються і набряка­ють, в них з'являється молозиво.

Нутрія. Апетит нутрії за декілька днів до родів погіршується, живіт перед родами стає майже круглим; самки важко пересуваються, більше сидять у будиночку і тіль­ки на короткий час виходять купатися або для годівлі. Для нутрій гніздо утворюють штучно, закладаючи в будиночок сіно або солому, ущільнюючи підстилку руками до­верху, в якому нутрія робить прохід і в глибині влаштовує своє гніздо, яке захищає її новонароджених від холоду, особливо в зимову пору року. В основному роди у нутрії відбуваються вночі або дуже рідко вдень.

Сріблясто-чорна лисиця. За 1-2 доби до родів підвищується спрага. Поведінка самок перед родами буває різною: одні поводять себе спокійно, інші бігають з виском по клітці, шкребуться в будиночку. За 1-1,5 доби до родів самки вискубують пух на молочних залозах, а деякі обскубують увесь живіт і навіть хвіст. За 5-8 діб до щеніння у самок знижується апетит, що є ознакою нормальних (фізіологічних) родів. За 1-2 доби до родів молочні пакети у лисиць збільшуються і набрякають, в них з'являється молозиво. Іноді молозиво може з'являтися набагато раніше.

Тут вы можете оставить комментарий к выбранному абзацу или сообщить об ошибке.

Оставленные комментарии видны всем.